×

Грешка

[SIGPLUS_EXCEPTION_HTML] Image source is expected to be typed as plain text but <a>08.04.2024</a> appears to contain HTML tags. Please make sure the image source path or URL is either entered using the keyboard or pasted as plain text.
[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but ………….. is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Преподаватели, докторанти и студенти  от ЮЗУ „Неофит Рилски“ участваха в най-голямата логопедична конференция в България – „Приложна логопедия“

В периода 29 – 31 март в Пловдив се състоя конференция „Приложна логопедия“, организирана от Логопедия.БГ. Организаторите посрещнаха над 400 участници от цялата страна, сред които бяха преподаватели, докторанти и студенти от катедра „Логопедия“ на Югозападния университет  „Неофит Рилски“.

Тридневният форум бе изпълнен с богата лекционна програма, семинари и възможности за създаване на нови контакти, обмяна на ценен опит и знания с водещи лектори в областта.

В края на първия лекционен ден ас. Ангела Зелничка направи практическо представяне на съвременна техника за изследване на дъвкането – BTS FREEEMG, закупена по Проект RP-A3/22 „Комплексна логопедична и кинезитерапевтична диагностика на лица с придобити неврологични заболявания“, която е и част от висококачествената техника за диагностика на катедра „Логопедия“. С интерес бе изслушана и лекцията на декана на Факултета „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“ доц. д-р Миглена Симонска, която постави акцент върху диагностични аспекти на заекването, базирани на доказателства.

В рамките на конференцията бе организирано и изложение ЕКСПО, на което бяха представени водещи вносители и производители на материали и игри в подкрепа на логопедичната терапия.  {gallery}08.04.2024{/gallery}

Преподаватели от факултет „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“ на ЮЗУ „Неофит Рилски“ взеха участие в конференция, посветена на отношенията лекар-пациент в съвременната медицина

В периода 26 – 27 март 2024 г. в Българската академия на науките (БАН) се проведе национална конференция „Философия на медицината: подходи и перспективи“, организирана от Проблемна група по Философия и социология на медицината и Секция „Философия на науката“ при Института по философия и социология (ИФС) на БАН.

Основната цел на форума беше да представи различните подходи в отношенията между философията и медицината, както и перспективите и предизвикателствата пред изследователите в това сравнително ново интердисциплинарно поле. Конференцията беше с международно участие, което даде възможност за споделяне на опит между участниците.

Работата на научния форум започна с пленарни доклади, фокусирани върху теми като ролята и значението на медицината, основана на доказателства, отношенията лекар-пациент в съвременната медицина, проблемите в пациент-ориентираната медицина, ролята на технологиите и прогреса в медицинската практика, значението на изкуствения интелект в съвременната медицина и др.

Заместник-деканът на факултет „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“ на ЮЗУ „Неофит Рилски“ доц. д-р Мариела Филипова представи доклад на тема „Венозната тромболиза в медицинската практика“. Доц. д-р Росен Калпачки постави акцент върху важността на темата за мозъчния инсулт и медицинската информираност в обществото относно този проблем. Гл. ас. д-р Анна Андреева представи доклад на тема „Ориентиран към пациента подход в грижата за здравето на слуха“.

Дискусиите след докладите бяха изключително интересни и полезни, а резултатите от научния форум ще послужат за основа на бъдещи инициативи и ползотворни сътрудничества.{gallery}…………..{/gallery}

Уважаеми студенти,

Обучението Ви по задължителната учебна дисциплина „СПОРТ” е поверено на Факултет „Обществено здраве, здравни грижи и спорт” и катедра „Спорт.

Обучението е задължително и обхваща две основни форми:

  • аудиторна заетост – според учебният план на съответната специалност в рамките на 60 часа за целият период на следване (по 15 или 30 часа на семестър);
  • извънаудиторна заетост – ежегодно участие в спортни състезания от вътрешния календар (катедрени, факултетски, университетски), общински или други състезания в рамките на 180 часа за целия период на следване.

Посочените часове са предвидени задължително в учебните планове на всяка университетска специалност и обхващат всички студенти от 1,2,3,4 курс и магистри.

Вид спорт: Предоставя се възможност за избор на обучение (овладяване на основни спортно-технически умения) по един от следните видове спорт: Баскетбол, Волейбол, Гимнастика, Тенис, Тенис на маса, Бадминтон, Футбол, Лека атлетика, Плуване, Хокей на трева, Фитнес, Борба, Таекуон-до, Народни хора и танци.

Общоспортна подготовка /ОСП/, която включва упражнения и игри с общоразвиващ характер от леката атлетика, гимнастиката, спортните игри и единоборствата. Предназначена е за студенти, които предпочитат разнообразна, емоционална и вариативна спортна подготовка. Обучението се провежда съобразно желанията на студентите и по утвърдена от катедра „Спорт и кинезитерапия” учебна програма.

Адаптирана спортна дейност /АСД/ - Предназначена е за студенти, които се нуждаят от занимания с физически упражнения и игри, съобразени с техните индивидуални двигателни способности и целенасочено подобряване на здравословното им състояние, включително бременни и заболели през семестъра. Провежда се по утвърдена от катедра “Спорт и кинезитерапия” учебна програма.

Спортно усъвършенстване – Подготовка и състезания с представителните отбори на ЮЗУ „Неофит Рилски”. В отборите могат да вземат участие студенти, които са напреднали в усвояването на някой от спортовете, включени в спортния календар на ЮЗУ „Неофит Рилски” .

Спортните терени и зали на ЮЗУ „Неофит Рилски” са на разположение и за самостоятелни занимания. Условията за ползване са посочени в описанието на всеки спорт, спортна дейност и спортен обект.

 

 

Преподаватели и докторанти от ЮЗУ „Неофит Рилски“ взеха участие в научно-практическа конференция „Социалната работа в променящия се свят – образование, изследвания, политики и практики“

 

В световната седмицата на социалната работа преподаватели и докторанти от катедра „Медико-социални науки“ и катедра „Логопедия“ към Факултета „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“  на Югозападния университет взеха участие в научно-практическата конференция с международно участие ,,Социалната работа в променящия се свят – образование, изследвания, политики и практики“.

Събитието, организирано от Българската асоциация за образование по социална работа в партньорство с Министерството на труда и социалната политика, Европейската асоциация за образование по социална работа и Българската асоциация на социалните работници, се проведе под надслов „Споделено бъдеще за трансформираща промяна“. Катедра „Медико-социални науки“ е член на Българската асоциация за образование по социална работа и от създаването ѝ през 2005 г. до момента е член на Управителния съвет.

На откриването на конференцията присъстваха ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, министърът на труда и социалната политика д-р Иванка Шалапатова, зам.-министърът на образованието и науката проф. Генка Петрова, експерти, представители на държавни агенции, преподаватели, студенти и гости.

Работата на научния форум започна с пленарни доклади. Първият от тях бе на министъра на труда и социалната политика д-р Иванка Шалапатова. Министър Шалапатова представи нова стратегия за подобряване на социалната работа, която има за цел да направи работата на над 49 000 души, които работят в социалната сфера, по-добра и да помогне за намирането на повече хора, които искат да станат социални работници.

Югозападният университет бе представен от ръководителя на катедра „Медико-социални науки“ доц. д-р Виктория Сотирова, гл. ас. д-р Мария Стойкова, гл. ас. д-р Анна Андреева и докторант Таня Иванова. Те изнесоха доклади, свързани с мотивацията за обучение на студените в специалност „Социални дейности“, превенцията и преодоляването на професионалното прегаряне при работещи в социалната сфера, добрите практики в социалната работа.