През 2009 г. част от преподавателския състав от Факултета по педагогика, заедно със специалисти от катедра Кинезитерапия, сформира катедра „Спорт и кинезитерапия“  към Факултета по обществено здраве и спорт.

През 2013 г. са създадени две самостоятелни катедри – „Спорт“ и „Кинезитерапия“.

От 2015 г. след  положителна оценка от проектна акредитация на професионално направление 7.6. „Спорт“ в катедрата започва обучение на студенти по ОКС „Бакалавър“, специалност „Спорт“ (треньор по вид спорт) и ОКС „Магистър“.

Усилията на екипа на катедрата са свързани с програмно и кадрово осигуряване на обучението, специализирана подготовка и последваща реализация на студентите като треньори. Катедрата продължава да обезпечава и задължителната и избираема дисциплина „Спорт“ във всички факултети на ЮЗУ „Неофит Рилски“.

Целта на обучението по специалност „Спорт“ е подготовка на висококвалифицирани специалисти в областта на съвременния спорт, осъществявайки специализирана подготовка в сферата на спортно-тренировъчната, състезателна, научна и организационна дейност за нуждите на всички държавни, обществени, образователни и частни институции и организации, които имат потребност от подобен род специалисти. Дисциплините, заложени в учебния план, изграждат задълбочена, специализирана професионална подготовка на студентите и гарантират успешната им професионална реализация като треньори.

Обучението на медицински сестри в Благоевград има дългогодишни традиции. През всичките 57 години от съществуването на учебното заведение – Медицински колеж, са обучени около 20 000 медицински сестри и медицински фелдшери, като и при двете специалности е налице 95% реализация на завършилите, преди всичко в МБАЛ – Благоевград и МБАЛ в други градове на областта.

Катедра „Здравни грижи“ във Факултета „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“ е създадена през 2015 г. Академичният състав се състои от 25 преподаватели на основен трудов договор и 9 на хонорар. От преподавателите на основен трудов договор 8 са хабилитирани (3 професори и 5 доценти). В катедрата се осигурява обучение по специалности от регулираните професии „Медицинска сестра“ и „Акушерка“, което отговоря на единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „Медицинска сестра“ и „Акушерка“ за образователно-квалификационна степен „Бакалавър“, стандартите на Европейския съюз за сестрински и акушерски грижи и на европейските директиви за Признаване на професионалните квалификации на дипломираните професионалисти за упражняване на професията. Обучението на студентите в професионално направление 7.5. „Здравни грижи“ има за цел да подготви профилирани специалисти за осъществяване на сестрински и акушерски грижи в съответствие с медицинската наука и практика, както и на нейното непрекъснато развитие.

Придобитият обем теоретични знания и практически умения на медицинската сестра и акушерката им позволяват да повишават своето образование в по-висока образователно-квалификационна степен и да заемат ръководни длъжности, да работят в различни сектори в системата на здравеопазването. От учебната 2021/ 2022 г. в катедрата е акредитирана магистърска програма по „Управление на здравните грижи“. Завършилите специалността получават професионална квалификация в две взаимно допълващи се направления: „Ръководител на здравните грижи“ и „Преподавател по практика“. Те могат да заемат длъжността „Ръководител на здравни грижи“ (старша/ главна медицинска сестра/ акушерка) в различни лечебни, здравни и социални заведения, а също така да работят като асистенти в специалностите „Медицинска сестра“ и „Акушерка“ или като преподаватели по практика във висши училища.

Спе­ци­ал­но­ст­та „Кинезитерапия“ в ЮЗУ „Неофит Рилски“ е създадена през уче­б­на­та 1994/1995 го­ди­на ка­то част от стру­к­ту­ра­та на Фа­кул­те­та по пе­да­го­ги­ка в съ­о­т­ве­т­с­т­вие със За­ко­на за ака­де­ми­ч­на­та ав­то­но­мия. От 2009 г. специалността е в състава на Факултета „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“.

Понастоящем академичният състав на катедра „Кинезитерапия“ се състои от 10 щатни преподаватели, от които трима доценти, един главен асистент доктор, четирима асистенти доктори и двама асистенти (докторанти), назначени на ½ щат.

В специалност „Кинезитерапия“ се по­дго­т­вят ви­со­коква­ли­фи­ци­ра­ни спе­ци­а­ли­с­ти – кинезитерапевти за всички сте­пе­ни и зве­на на об­ра­зо­ва­тел­на­та ни си­с­те­ма. Обучават се студенти в ОКС „Бакалавър“ и ОКС „Магистър“ – специалност „Кинезитерапия“, ОКС „Магистър“ – специалност „Кинезиология“ и „Спортна кинезиология“ и ОНС „Доктор“ – „Кинезитерапия“.

Катедрата по анатомия и физиология е създадена  през 2017 година, с ръководител проф. д-р Невена Пенчева. Академичният състав на Катедрата по анатомия и физиология, към момента, се състои от 9 преподаватели на основен трудов договор, от които 5 са хабилитирани (4 доценти и 1 професор).

Катедрата по анатомия и физиология осигурява обучението по анатомия, физиология, биомеханика, биофизика и други сродни дисциплини на студенти от различни специалности от факултетите: Обществено здраве, здравни грижи и спорт; Факултет по педагогика; Природо-математически факултет и Факултет по изкуствата. Обучението на студентите от различните специалности се осъществява от академичния състав на катедрата, който осигурява преподаване в следните насоки: 1. Анатомия, физиология и биомеханика за специалности, изучаващи физическо натоварване и спортна тренировка: Спорт – треньорски профил; Физическо възпитание и спорт; Кинезитерапия; Хореография; 2. Клинични аспекти на анатомията и физиологията за специалностите от професионалното направление „Здравни грижи“; 3. Анатомия и физиология за логопеди, 4. Обща анатомия и физиология за специалностите Социални дейности, Педагогика на обучението по биология, химия, човек и природа и други магистърски програми; 5. Биохимия, в която се развиват дисциплините биохимия на физическото натоварване, допингиране и биостимулиране в спорта.    

Чрез активна проектна дейност в Катедрата по анатомия и физиология беше създадена и оборудвана Лаборатория по анатомия и физиология и модерно-оборудван Университетски център за функционални изследвания в спорта с модули за спириметрия, спироергометрия, изокинетична динамометрия, кинезиологична електромиография, биохимичен модул за изследване на глюкоза и лактат, антропометричен модул за измерване на състав на телесната маса и определяне на соматотип. Наличното оборудване осигурява възможности за провеждането на специфични изследвания при физическо натоварване, както и за запознаването на студентите със съвременни методи за изследване на основни физиологични показатели.

Катедрата е създадена като самостоятелна през 2002 г. Обучението на специалисти по логопедия към Югозападния университет „Неофит Рилски“ датира от 1984 г. Към настоящия момент катедра „Логопедия” предлага висококвалифицирана подготовка на лицата, желаещи да усвоят и практикуват професията „логопед (говорен и езиков терапевт)” в ОКС „Бакалавър“ и ОКС „Магистър“. Специалност „Логопедия” към ЮЗУ „Неофит Рилски“ е първата акредитира в професионално направление „Обществено здраве“ в  България.

Целта на обучението по специалност „Логопедия“ е да се формират задълбочени познания за речевите, езиковите, гласовите, слуховите и гълтателните нарушения относно тяхната етиология, патогенеза и симптоматиката. Студентът се учи да познава целия диагностичен и терапевтичен инструментариум при всички възрастови групи. 

След дипломиране студентите могат да работят в диагностични центрове и клиники, в системата на болничната и извънболничната помощ, в логопедични кабинети към училищните и предучилищни заведения, социални домове и дневни центрове, както и да развиват частна практика.

Високото качество на подготвяните специалисти по логопедия се дължи на отличната материална университетска база, оборудвана с модерна диагностична и терапевтична апаратура – Ресурсен център, Университетски център за изследване на заекването, Център по логопедия към Факултета по обществено здраве, здравни грижи и спорт. Университетът има сключени договори с бази като Военномедицинска академия, УМБАЛ „Св. Анна“, гр. София, МБАЛ – Благоевград, Държавен логопедичен център – София, детски градини, училища и социални звена към община Благоевград и др.

За придобиване на специфични научноизследователски знания и умения катедра „Логопедия“ предлага обучение и в ОНС „Доктор“.